Kurlar Yükseliyor: Asgari Ücretler Eriyor, Milyonerler Kazanıyor

Kurlar Yükseliyor, Ücretler Eriyor Milyonerler Kazanıyor

Döviz kurlarındaki yükseliş devam ediyor. Dolar kuru 32,30 TL, euro kuru ise 35,17 TL’ye yükseldi. Bu yükseliş, asgari ücret ve diğer ücretlerin reel değerini düşürüyor.

Asgari ücret zammı dolar bazında eridi. Aralık 2023’te 580 dolar olan asgari ücret, bugün 526 dolara geriledi. Aynı şekilde memur maaşları ve emekli aylıkları da dolar bazında düştü.

Kurlardaki ve enflasyondaki yükseliş, düşük ve orta gelirli vatandaşların reel gelirlerini düşürüyor. Buna karşın, yüksek faiz ve kur ortamında milyonerlerin serveti artıyor.

BDDK verilerine göre, Ocak ayında milyoner sayısı 24 bin 507 kişi artarak 1 milyon 470 bin 861’e ulaştı. Milyonerlerin serveti ise 56 milyar 690 milyon TL arttı.

Uzmanlara göre, kurlardaki yükselişin altında Merkez Bankası’nın uyguladığı sıkı para politikasının yerel seçim sonrasında terse dönebileceği ve dövizdeki baskının ortadan kalkabileceği yönündeki beklentiler yatıyor.

Diğer yandan, Ocak ayı itibarıyla mevduat faizlerinde düşüşün başlaması ve yabancı sermaye girişlerinde istenilen seviyenin yakalanmamasının da kur artışında etkili olduğu belirtiliyor.

Uyarılar:

Döviz ve altına talep artarken bankalardan nakit avans ve tüketici kredisi kullanmak isteyenlere altın ve döviz almamaları yönünde uyarı geldi.

Tüketici kredilerinin amacına uygun kullanılması isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x
denemeruf3 sniffsol denemesi fatih deneme kod son test denememee deneleiksdsds asdasasddsadsdsads